Posted in Nezařazené

Bydlení v dřevěném mobilním domě v souladu s přírodou

Bydlení v dřevěném mobilním domě v souladu s přírodou Posted on 5.3.2022

Bydlení v mobilním domě typu celoročně obyvatelné dřevostavby je výzvou pro mnohé z nás, co si uvědomujeme, jak důležité je bydlet v klidném prostředí, mimo městský chaos. Zároveň máme možnost přesedlat na levnější a zároveň ekologicky šetrnější způsob života.

Uvažovat ekonomicky můžete i ekologicky – spojit ekonomii s ekologií lze u mobilních domů velmi snadno. Je to skvělá příležitost k tomu, snížit výrazně životní náklady a zároveň se chovat šetrně k přírodě i k sobě sama. Perfektní příležitost, jak to udělat, je zejména ve změně topného systému. S dnešním trendem vývoje růstu cen energií nelze očekávat nějaké rapidní změny k lepšímu, spíše naopak, a tak je stále tou nejvýhodnější variantu dřevo a krbová kamna. Mnoho dřevěných mobilních domů to umožňuje a palivové dřevo si snadno uskladníte v přilehlém přístřešku podobně, jak to dělávají lidé v rekreačních chatách.

zahrada u mobilního domu

Další výzvou k ekologičtějšímu a šetrnějšímu způsobu života je solární zdroj výroby elektřiny (fotovoltaika), zapojený do systému ohřevu vody v nějaké kumulační nádrži, např. v bojleru. Ohřev vody a vaření pokrmů byste mohli provádět na propan-butanových hořácích, tím pádem nebudete závislí na přípojce zemního plynu a dodavatelsko-odběratelských smlouvách, které pro vás rozhodně nemusí být výhodné. Propan-butan je výhřevnější a levnější a navíc se vás netýká pevný měsíční poplatek.

topení v krbových kamnech

Čerpejte vodu z vlastní studny – výhody vlastní studny jistě není nutné vyzdvihovat do nebes, sami dobře chápete, jaké profity z toho plynou, a možná si uvědomujete, jak důležité je stát se co nejvíce nezávislými na vnějších okolnostech na trhu. Mobilní dřevostavba je také svým způsobem velkým krokem směrem k energetické soběstačnosti, a v takových situacích si uvědomíte, že se vás pak nebudou téměř vůbec týkat tzv. blackouty, tedy dlouhodobé výpadky energetické infrastruktury, a pokud ano, tak v minimálním měřítku.