Posted in Finance

Platební karty využívá čím dál více lidí

Platební karty využívá čím dál více lidí Posted on 29.4.2023

Přitom tomu tak nebylo ještě před patnácti lety. Tehdy se platby kartou týkaly zhruba necelé poloviny dospělých lidí.  Zajímavá je statistika ve srovnání s pouhými dvěma roky.  Před dvěma lety bylo používání platebních karet především výsadou mužů, dnes je ženy „úspěšně“ dohánějí a dokonce předstíhají. Kartou dnes platí minimálně jednou za týden 73 procent žen a pouze 71 procent mužů.
peněženka v kalhotech
V roce 2015 platilo kartou zhruba 68 procent lidí a dnes jí pravidelně využívá 72 procent dospělých obyvatel. Lidé považují za největší výhodu platby kartou urychlení procesu placení a rovněž rostoucí počet míst, kde se kartou dá zaplatit. Navíc roste i počet bezkontaktních čipových karet, které jsou údajně bezpečnějším identifikátorem.

Kreditní, nebo debetní karty, je v tom snad nějaký rozdíl?

Mnoho Čechů však stále nezná rozdíl mezi kreditní a debetní kartou. Třetina uživatelů platebních karet se stále domnívá, že zatímco kreditní karty operují s penězi klienta, debetní karty využívají pouze bankovních finančních zdrojů. A zhruba 14 procent lidí dokonce považuje kreditní a debetní karty za jedno a totéž, myslí si, že se jedná pouze o synonymum názvu platební karty jako takové.
zlatá kreditka

Kontaktní i bezkontaktní platidla – zrušení hotovosti?

Měli bychom však také znát druhou stranu mince. Mezi lidmi se stále častěji hovoří o zavedení tzv. fiktivní měny, tedy o totálním zrušení peněz a nahrazení oběživa pouhými bezhotovostními bankovními operacemi, později spravovanými centrálně. Každý bezhotovostní převod se již dnes provádí prostřednictvím výpočetní techniky a zrušením fyzických bankovek by lidé byli už jen odkázáni na peníze na účtech. Dostáváme se tu k dalšímu kroku tzv. Big brother, který je jako varovné memento současné civilizace na internetu často přetřásán v mnoha diskusích. Kam spěje současná civilizace, která by měla v budoucnu nakupovat pouze bezkontaktně a bezhotovostně, kteří „vyvolení“ budou mít přehled o Vašem bankovním kontu, a kdo bude mít tu moc Vás od něj nenávratně odstřihnout, pakliže se stanete nepohodlným?
Dokud budete mít „peníze v kapse“, pořád si za ně koupíte alespoň základní potraviny. S vykradeným bankovním účtem si nekoupíte ani ten chléb.