Posted in Finance

Platební karty využívá čím dál více lidí

Platební karty využívá čím dál více lidí Posted on 10.4.2018

480x300-1509716084.png

Přitom tomu tak nebylo ještě před patnácti lety. Tehdy se platby kartou týkaly zhruba necelé poloviny dospělých lidí.  Zajímavá je statistika ve srovnání s pouhými dvěma roky.  Před dvěma lety bylo používání platebních karet především výsadou mužů, dnes je ženy „úspěšně“ dohánějí a dokonce předstíhají. Kartou dnes platí minimálně jednou za týden 73 procent žen a pouze 71 procent mužů.
peněženka v kalhotech
V roce 2015 platilo kartou zhruba 68 procent lidí a dnes jí pravidelně využívá 72 procent dospělých obyvatel. Lidé považují za největší výhodu platby kartou urychlení procesu placení a rovněž rostoucí počet míst, kde se kartou dá zaplatit. Navíc roste i počet bezkontaktních čipových karet, které jsou údajně bezpečnějším identifikátorem.

Kreditní, nebo debetní karty, je v tom snad nějaký rozdíl?

Mnoho Čechů však stále nezná rozdíl mezi kreditní a debetní kartou. Třetina uživatelů platebních karet se stále domnívá, že zatímco kreditní karty operují s penězi klienta, debetní karty využívají pouze bankovních finančních zdrojů. A zhruba 14 procent lidí dokonce považuje kreditní a debetní karty za jedno a totéž, myslí si, že se jedná pouze o synonymum názvu platební karty jako takové.
zlatá kreditka

Kontaktní i bezkontaktní platidla – zrušení hotovosti?

Měli bychom však také znát druhou stranu mince. Mezi lidmi se stále častěji hovoří o zavedení tzv. fiktivní měny, tedy o totálním zrušení peněz a nahrazení oběživa pouhými bezhotovostními bankovními operacemi, později spravovanými centrálně. Každý bezhotovostní převod se již dnes provádí prostřednictvím výpočetní techniky a zrušením fyzických bankovek by lidé byli už jen odkázáni na peníze na účtech. Dostáváme se tu k dalšímu kroku tzv. Big brother, který je jako varovné memento současné civilizace na internetu často přetřásán v mnoha diskusích. Kam spěje současná civilizace, která by měla v budoucnu nakupovat pouze bezkontaktně a bezhotovostně, kteří „vyvolení“ budou mít přehled o Vašem bankovním kontu, a kdo bude mít tu moc Vás od něj nenávratně odstřihnout, pakliže se stanete nepohodlným?
Dokud budete mít „peníze v kapse“, pořád si za ně koupíte alespoň základní potraviny. S vykradeným bankovním účtem si nekoupíte ani ten chléb.

Platební karty využívá čím dál více lidí
5 (100%)2