Posted in Děti

Myslete na jídelníček svých dětí

Myslete na jídelníček svých dětí Posted on 29.4.2023

Většina rodičů je nešťastných, když jejich dítěti nechutná, ve všem se jen pošťourá a už utíká ven za kamarády. Tito rodiče si neuvědomují, o co hůře by se cítili, kdyby se jejich dětem ve škole posmívali, že jsou tlouštíci, že při tělocviku neudělají ani kotrmelec a jsou neohrabaní. Nemluvě o mnohem horších pojmenováních. Na jídelníček dětí je prostě třeba dohlídnout. Až totiž budou trpět obezitou, bude změna stravování už dost těžká a bolestná.
 baby a zelenina
Z TOHO URČITĚ VYROSTE!
To je oblíbená věta rodičů, babiček a příbuzných, kteří si myslí, že svému dítěti nemůžou říci pravdu, že jej musí považovat za bezchybné. Mnohem lepší je mluvit s ním na rovinu, když jasně vidíme, že se nepřiměřeně zakulacuje a že dokonce i pediatr nás upozorňuje na počínající nadváhu. Na rovinu ovšem neznamená bezcitně ani s přílišným utěšováním, nýbrž dítě podržet. Bohužel v dnešní uspěchané době je stejně jako u dospělých třeba myslet na možnost stresu, způsobeného spěchem. I dítě se může trápit, být přetížené, pociťovat nezájem rodičů a řešit to přejídáním. Úplně nejhorší je, když si rodiče přehrávají problémy s vyšší váhou dítěte na sebe, že oni někde pochybyli, když jej v jídle neuhlídali a neposkytnou mu empatii a podporu.
 zdravé jídlo
BEZ KONTROLY TO NEPŮJDE
Chystat zdravé jídlo není to jediné. Neobejde se to bez kontroly, zda dítě snědlo svačinu nebo oběd ve školní jídelně, zda jí pravidelně co má a nikoliv jen různé rychlovky a sladkosti. A zde je třeba být důslední, neboť se mu to určitě bude příčit. Také proto by se do zdravého stravování měla   zapojit celá rodina, protože jen vzor dospělých pomůže dodržovat pravidla – konečně tak, jako ve všem. Přitom ovšem je třeba nezapomínat, že dítě nikdynesmí držet hladovku ani dietu. Stačí udržovat určitý režim: jíst zdravě, častěji, zcela vynechat sladké nápoje, zato ale zásadně nevynechávat snídani!