Posted in Produkty

Několik základních zásad pro výběr zdravotní obuvi

Několik základních zásad pro výběr zdravotní obuvi Posted on 29.4.2023

·         Boty se musí ohýbat jen tam, kde se ohýbá chodidlo při chůzi. Vaše boty by měly mít pevnou patu, ale pružnou špičku v bodě, kde chodidlem našlapujete na podložku. Tvrdá špička způsobuje nestabilní chůzi, která zbytečně namáhá páteř a klouby.
·         Prstům bychom měli dopřát patřičný komfort, bota je nesmí svírat, špička nesmí být příliš úzká nebo špičatá. Bota by neměla také ve špičce tlačit, takové nepříjemnosti se projeví mimochodem i na Vaší psychice. Řada „moderních“ výrobků patří spíš na výstavu raritních modelů a ne na obouvání chodidel.
sandále v písku
·         Při zkoušení obuvi dbejte na správnou velikost, za patou a před prsty musí být zhruba půl centimetru vůle, boty nesmí být zkrátka ani příliš těsné, ani příliš volné. Při zkoušení bot našlapujte i na šikmé podložce, která alespoň částečně simuluje pohyb v terénu.
malé nožky v žabkách
·         Vysoké podpatky dají vyniknout ladnosti ženských nohou a muži o tom ví své, ale za jakou cenu? Kvůli problémům se zádovým svalstvem a páteří to přece nestojí. Ve zdravotní obuvi se musíte cítit dobře a ta by měla mít podpatek vysoký maximálně 4 cm.
·         Obuv musí být dobře prodyšná, vyrobená nejlépe z přírodního materiálu, tedy z kožené usně, nebo z textilního materiálu. Od věci není také antibakteriální úprava, zvlášť při delším pohybu v uzavřené obuvi.
·         Základem zdravotní obuvi je anatomická stélka. Ne každá obuv jí však disponuje, dokonce ani u značkových výrobků není pravidlem. Plochá stélka nahrává deformaci klenby a ploché nohy způsobují celou řadu zdravotních problémů.
obuv do hor
·         Věnujte pozornost také podrážce. Na chození po městě je vhodnější měkčí, do horského terénu naopak tvrdší zpevněná. Pro chůzi na lesklém povrchu, což bývá právě ve městech, můžete zvolit modely s protiskluzovou podrážkou.
·         Pro domácí nošení zvolte zdravotní sandály s anatomickou stélkou. Někomu vyhovují přezůvky kompaktnější s více přezkami, někdo naopak preferuje tzv. „korkáče“. Klasické korkáče na jeden pásek mají však významnou výhodu, zaměstnávají totiž při chůzi veškeré svalové partie spodní části nohou a chodidel, čímž se zajistí přirozený tvar klenby a odlehčí se tím i Vaší páteři.