Posted in Služby

Zhoupněte se!

Zhoupněte se! Posted on 17.7.2020

Již od útlého věku můžete své děti zabavit houpáním. Nejenže se skvěle pobaví a vyřádí, zároveň si procvičí motoriku a smysl pro rovnováhu. Výběr takové houpačky ale nemusí být úplně jednoduchý, zohlednit musíme velkou spoustu parametrů – druh, možnosti umístění, materiál, věk dítěte, nosnost… Jak na to?

Nejdříve je třeba se zamyslet nad místem, kde se houpačka bude nacházet. Zahrada totiž není tou jedinou možností. Skvělo alternativou totiž je dětská houpačka do bytu. Ta může být zavěšená ke stropu či volně stojící, v každém případě pak plnohodnotně vynahradí radovánky těm dětem, které nemají přístup na zahradu. V každém případě je pro její pořízení mít doma (ale i na zahradě) dostatek prostoru.

basket-swing-3082530_960_720

Existuje více druhů houpaček:

  • Do dveří – pro nejmenší děti (od 6 měsíců) ve formě skákadla, nosnost bývá do 12 kg.
  • Ve tvaru kruhu – určena je spíše pro venkovní použití, dítěti zajistí maximální pohodlí – může sedět i ležet. Visí na čtyřech provazech, dno je vypleteno odolným lanem, takže nosnost bývá i 100 kg.
  • Rostoucí – neboli 3v1 roste zároveň s dětmi. Na přední straně má zábranu pro děti od 1 roku, až dítě povyroste, lze ji odstranit, časem se odstraní také zadní opěrka, takže zbude houpací sedlo.
  • Vajíčko – vhodné pro starší děti a dospělé. Je zavěšena na kovové konstrukci, nosnost se velmi liší – pohybuje se v rozmezí od 12 do 200 kg.
  • S konstrukcí – vhodná především na zahradu, konstrukce bývá ze dřeva či kovu. Zabaví více dětí najednou, její součástí mohou být také skluzavky či dětské domečky.

Z materiálů lze volit dřevo, plast či kov. Dřevo zajistí vysokou odolnost, nosnost i životnost, plast nabízí nízkou hmotnost, snadnou údržbu a cenovou dostupnost, kov zase usnadní případnou manipulaci i stavbu.

swing-846077_960_720

Co se týká věku, houpat se mohou již děti od 9 měsíců. Hodí se pro ně spíše závěsné houpačky s opěrátkem, hrazdou a bezpečnostní pojistkou. Starší děti pak mohou využívat další druhy, které již budou obsahovat méně bezpečnostních prvků.

K dostání jsou v mnoha barevných provedeních, takže si vyberou holky i kluci. Často bývají doplněny o nejrůznější motivy, zvířátka, pískací hračky apod., což dětem zajistí další zábavu mimo houpání.