Posted in Produkty

Zelený ječmen lze vypěstovat doma přímo ze semínek

Zelený ječmen lze vypěstovat doma přímo ze semínek Posted on 7.5.2018

Lidé, kteří se věnují naklíčování potravin, se jistě setkali s tím, že se na trhu objevují nejrůznější druhy semínek. Kromě většiny odrůd fazolí, které jsou za syrova jedovaté, lze nechat vzejít prakticky cokoliv. Většina sortimentu specializovaných prodejen https://www.nakliceno.cz/seminka-na-kliceni/ se soustředí na luštěniny (červenou a hnědou čočku, fazole mungo, sojové boby, celý nepůlený hrách, cizrnu). Dále na olejnatá semena slunečnic, sezamu, lněných semínek, a na obiloviny, tedy zpravidla špaldu, oves a ječmen.

pole

Zelený ječmen je dar z nebes

Zmiňovaný dar z nebes, jak je často ječmen přezdíván, bychom měli vyzdvihnout jako jednu z předních potravin budoucnosti. Vědecké týmy se v současné době zaměřují především na výjimečné účinky zeleného ječmene. Je možné si jej vypěstovat doma ze sazenic (semen). Sklizeň probíhá zhruba po necelých sedmi měsících, tehdy je vysoký zhruba 35 cm. Mladé rostlinky mají jednu podstatnou výhodu – obsahují všech 9 aminokyselin, které je třeba dodávat v potravě, tedy ty, co si lidské tělo nedokáže vytvořit samo.

klíčení

Jedna z možných cest podpůrné léčby rakoviny

Zdravotní přínos této výjimečné obiloviny je dán mimo jiné silnou antioxidační aktivitou alfa-tokoferolu, který příznivě působí jako protirakovinný činitel u mozkových nádorů, při rakovině prostaty, močového měchýře, a některých forem leukémie. Zelený ječmen rovněž podporuje růst nových buněk u regenerace poškozené kůže ekzémy, vředy a akné.
Před několika lety byl prováděn výzkum v americkém Washingtonu, jehož cílem bylo mapovat účinky zeleného ječmene na buňky leukémie a rakovinné buňky odebrané z postižené mozkové tkáně. Výsledky byly velice překvapivé, mozkový nádor byl z poloviny zlikvidován a leukemické bujení bylo zneškodněno naprosto bezezbytku. Podobnými výzkumy se zabývají i vědci v Japonsku, kteří studují léčivé působení ječmene při kožních chorobách a u nemocí zažívacího traktu.