Posted in Domov

Údržba a opravy v domácnosti

Údržba a opravy v domácnosti Posted on 29.4.2023

CO OPRAVOVAT?
Nemůžeme opravit všechno, co pokazila dlouhá služba, co nedodělal řemeslník, co bylo vadné už nové. Větší práce musí dělat odborník, pouštíme se jen do toho, co je přiměřené našim silám a nástrojům.
postavička instalatéra
CO NEOPRAVOVAT?
Práce s rozvodem elektřiny, vodu, plyn a úpravy komínů nesmíme dělat sami, protože to může ohrozit naše i cizí životy.
Zvláště to platí pro elektrickou instalaci, na kterou si troufne kdekdo. Elektřina žádnou chybu nepromíjí, před takovou odvahou a „zručností“ je třeba varovat.

KDY OPRAVOVAT?
Hned, jak se závada začíná ukazovat, dokud je malá. Zanedbaná chyba roste ve velkou zábavu, je zdrojem mrzutostí a jako neléčená nemoc se nakonec těžko napraví.

KDE OPRAVOVAT?
Málokdo si může zařídit pracovní kout, nebo dokonce místnost. Zpravidla stačí pro práci pevný stůl, třeba v kuchyni, jehož povrch chráníme před poškozením například kusem lepenky.
U stolu musí být vždy dobré světlo, často budeme pracovat večer.
kovové nářadí
NÁSTROJE
Stačí se podívat na nástroje, abys poznal mistra. Přiměřený nástroj je nezbytný ke každé práci, holýma rukama nedokážeme nic.
Proto je třeba do každé domácnosti postupně opatřit základní soupravu nástrojů ukládaných ve skříních.
 Je to kladivo, malý a větší šroubovák, pilníky, kleště štípací a ploché, vrták na dřevo, list pilky na kov, francouzský klíč, nůž, dláto, metr, sekáč. Trochu to naorganizujte, aby vaši sbírku nástrojů rozmnožovaly dárky při různých příležitostech.
opravář v dílně
POZOR NA ÚRAZY
V každé práci utrpí nejvíc úrazů začátečník, protože nezná nebezpečí, které mu hrozí. Proto se s prací musíme napřed seznámit teoreticky, abychom byli na nebezpečí připraveni.       
Nespěcháme, pracujeme klidně, rozvážněji, raději pomaleji dobře udržovanými nástroji. Znakem kvalitní práce a kvalitního člověka je i pořádek na pracovišti

CHYBA
Nejčastější chybo při domácích opravách nedostatek zručnosti, ale netrpělivost, spěch. Neodbývejte svou práci. Děláte to pro vaši domácnost!