Posted in Finance

Můžete si zvolit velký dům nebo finanční svobodu

Můžete si zvolit velký dům nebo finanční svobodu Posted on 29.4.2023

Pokud jde o lidská přání, tak vlastní bydlení je tím, které v případě různých anket tradičně obsazuje první příčky. Každý touží po pěkném, a především po svém vlastním obydlí. Tato touha zpravidla propukne poté, co se děti osamostatní od svých rodičů. Buď již v době, kdy nastoupí na vysokou školu anebo především v situaci, kdy školu dokončí, nastoupí do prvního zaměstnání a plánují si založit rodinu. A pokud je náhodou budoucí další člen rodiny na cestě, tak je touha po vlastním bydlení extrémně silná.
domek z kostek.jpg

Jenže pes je zakopán v tom, že právě v tomto období mají lidé nejméně peněz na to, aby si něco tak nákladného jako je samostatné bydlení mohli dovolit. A ještě mnohem méně lidí má k dispozici alespoň milión korun, který jim k těmto potřebám naspořili svědomití rodiče. Většinou to vypadá tak, že rodiče mnohým dětem nabídnou společné bydlení ve vlastním domě či bytě, a to třeba i spolu s jejich partnerem a všem nezbývá nic jiného, než se uskromnit.
kalkulačka pod domkem.jpg

Společné bydlení se starší generací je asi tou finančně nejpřijatelnější cestou řešení ubytování mladé rodiny. Potíž je v tom, že právě tento způsob řešení bývá nejvíce konfliktní a vzájemné vztahy zpravidla nejvíce poznamená.

Naštěstí zde existují ještě dvě alternativy, pokud se sen o bezproblémovém společném bydlení se staršími členy rodiny rychle rozplyne. Jednou z nich je, vzít si půjčku. To je řešení, které mladé lidi poznamená na celý jejich příští život, protože žít se závazkem v podobě hypotéky na krku není žádný med. Znamená to tvrdé spoření peněz a neustálou hrozbu, že o svůj dům v budoucnu přijdete.
klíče od baráku.jpg

Ovšem je zde ještě jedna alternativa a tou je pořízení si takového bydlení, které je finančně dostupné i v případě minimálních úspor. Takovým bydlením je život v mobilním domě, který je sice malý, ale za to vám nabízí finanční svobodu.