Posted in Web

Proč nemůžeme bez léků existovat?

Proč nemůžeme bez léků existovat? Posted on 18.9.2022

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/veda/2323615-sokoli-pouzivaji-stejnou-strategii-jako-rizene-strely-vedci-vyuziji-u-dronu margin:0cm 0cm 8pt“>V dnešní době máme léků více než dostatek, a to ze všech lékových kategorií. Farmaceutické firmy se neustále snaží vyvíjet další a další léky a jsou tak nadějí i pro ty skupiny onemocnění, na které dosud nebylo vynalezeno účinné léčivo.

Účinky léků nejsou pouze takové, že něco léčí. I když je to samozřejmě podstatná část jejich účinku. Používají se k tlumení příznaků nemocí nebo nemoc zcela léčí. Jejich další účinek je preventivní. Zabraňují například zhoršení nemoci nebo tomu, aby v souvislosti s aktuální nemocí vypukla další. Jejich poslední účinek může být také diagnostický, kdy pomocí podání léků mohou doktoři diagnostikovat, co má jejich pacient za nemoc.

léky

Léky existují v desítkách forem, máme tablety, kapsle, kapky, čípky, masti, krémy, odvary, tinktury, nálevy a podobně. Liší se také ve formě podávání. Léky můžete brát svými ústy, aplikovat si je na kůži, do nosu, do očí, do uší, do konečníku, do žíly, do svalů nebo do podkoží.

Je pro nás samozřejmost, že pokud nás něco trápí, tak si zajdeme do lékárny mnohdy ještě dříve, než k lékaři a vyžádáme si léky, které nás těchto problémů zbaví. Spousta léků je na lékařský předpis, ale spousta je také volně dostupná. Pracovníci lékárny vám vždy poradí, které léky jsou pro vás vhodné. Proto v nich mohou pracovat pouze pracovníci s požadovaným vzděláním. To, že v lékárně vždy najdete dostatek léků, zajišťuje distribuce léčiv pomocí různých farmaceutických distributorů. Ti zásobují například i nemocnice.

léčiva

Mnoho z nás je na lécích závislých. Pacienti s nevyléčitelnými onemocněními by bez určitých léků nemohli dále žít. A pokud ano, léky jim pomáhají zlepšovat jejich kvalitu života. Bez nich už zkrátka nemůžeme existovat. A je velmi dobře, že dnes máme možnosti, jak se rychle zbavit svých obtíží. Neměli bychom to ale přehánět a měli bychom léky skutečně brát jen tehdy, kdy je vyloženě potřebujeme, a nic jiného proti našim obtížím nezabírá.