Posted in Služby

O pronájem dřevěných palet je stále zájem

O pronájem dřevěných palet je stále zájem Posted on 8.6.2018


Zajímavou inspirací pro podnikání v oblasti logistiky je pronájem palet na přepravu zboží. V současné době jsou tyto dřevěné (v menší míře plastové) přepravky v podstatě jediným řešením, jak efektivně přemísťovat velké množství výrobků z bodu A do bodu B. Pod paletu jednoduše zajedete manipulačním vozíkem nebo ručním rudlem, hydraulický píst zdvihne do výšky i několik metráků nákladu, nosnost přepravek přesahuje stovky kilogramů a pohodlně zboží nakládáte do kamionů a přepravních kontejnerů, nebo do skladových regálů.
sudy na paletách.jpg
V České republice prosperuje několik stovek firem, které logistiku využívají takřka denně. Mnoho z nich využívá, nebo by uvítalo tzv. pooling – pronájem palet. Je pro ně výhodnější za rozumnou cenu zapůjčit potřebný počet kusů přepravek, které pronajímatel přiveze a opět odveze.

Pronájem je výhodnější než vlastní provoz

A tak se i u nás v obchodních řetězcích, ve výrobních prostorách a velkoskladech můžete setkat s vypůjčenými přepravkami. Firmy nemusí řešit jejich skladování, při pečlivém propočtu provozních nákladů na sklad, údržbu a expedici palet jednoznačně vychází výhodněji pronájem.

Budoucnost se orientuje na outsorcing

V Česku operuje pouze několik firem, zabývajících se pronájmem, nejvýznamnějším z nich je australská pobočka, jejíž mateřská firma je považována za největšího poskytovatele „pooling pallet“ na světě. Přitom se pronájem těchto výrobků považuje za perspektivní obor podnikání v horizontu do budoucna. Tyto produkty budou zkrátka outsorcovány podobně, jako přepravní služby, technická údržba např. letadel, IT služby, telekomunikační služby apod.
euro paleta na trávě.jpg
Zpočátku ke konci 90. let byly tyto služby v naší zemi využívány sporadicky a zákazníky byly jen větší zahraniční koncerny, např. Nestlé či Lego, v současné době se trh zájemců rozšířil o ryze české podniky, kupříkladu pivovary a potravinářské odvětví, ale i o zahraniční obchodní řetězce supermarketů a některé oborově úzce specializované e-shopy.