Posted in Domov

Nezvaní hosté

Nezvaní hosté Posted on 29.4.2023

Jednou za čas jsme nuceni bojovat s nezvanými hosty – moli v šatníku, kuna na půdě, anebo podomní prodejci přímo přede dveřmi. Jak se těch „šmejdů“ zbavit?

Taková neohlášená návštěva Vám dokáže docela ztrpčit život (tím nemám na mysli rodinou návštěvu blízkých příbuzných). Zbavit se navždy dotěrných hostů nejde. Vracejí se nebo přicházejí další, namísto těch prvních. Ty chytřejší (moli, kuny) trpělivě čekají na svoji příležitost (vlhký temný šatník, přístupná půda) a pak se rychle a bez pozvání usadí ve vašem životě a začnou Vám zákeřně škodit (zničený kabát z drahého přírodního materiálu, vytahaná střešní izolace). Ty méně inteligentní návštěvy nemají ve zvyku trpělivě čekat, ty přicházejí kdykoliv a za jakýchkoliv okolností. Stojí mezi dveřmi a zírají na vás. Jejich pohled je tupý ale klidný. Je to pohled sebevědomého hlupáka, který se svoji zaostalost, marně pokouší zastřít do špinavých trenek blábolů a lží.
ťukání na dveře

Podomní prodejci

Podomní prodejci nabízejí všechno, jen ne pravdu. Nabízejí „zaručeně kvalitní“ hrnce nebo matrace. Poskytují „výhodnější“ pojištění, mobilní tarify, dodavatele energií a všechno je tak úžasné a perfektní, že nepodepsat nabízenou smlouvu hned mezi dveřmi, je naprosté šílenství a okrádání sebe samého. Těmto neodbytným „šmejdům“ je nejlepší neotvírat dveře. Pravda, někdy se může stát, že příchozí špatně odhadnete a přijdete tak o důležitou informaci o konci našeho světa, ale to je rozhodně méně bolestivé než setkání s protivným prodejcem . Samostatnou kapitolou jsou falešní sběrači dat a informací.
vykopnutí ze dveří

Sběrači dat

S těmi se většinou setkáte ve virtuálním světě, ale i v tom reálném se najde pár primitivních jedinců, kteří se pokouší oklamat slušného člověka. Většinou chodí ve dvojici (zřejmě se něčeho obávají). Jsou to rovněž mladí sebevědomí lidé, kteří svoje morální zbytky kdysi dávno ztratili v navoněné plence. Vydávají se za zaměstnance ČEZu a drží v rukou tablet. S úsměvnou důležitostí Vám vyprávějí pohádku o kontrole cen energií. Prý nutně potřebují EAN kód. Tato plejáda prostoduchých sběračů je natolik sebevědomá, že se ani neobtěžují zjistit si podrobnosti u dodavatele energií – zaměstnanci ČEZu výjimečně navštěvují odběratele a hlavně mají průkazy a stejnokroje tj. oranžovou vázanku s logem. Nechodí v prošlapaných polobotkách, pleteném svetru od mámy a kalhotách Tesco Value.

Nezapomeňte, že pokud podepíšete smlouvu s nějakým podomním prodejcem, máte stále nárok od smlouvy odstoupit a to písemně v lhůtě 14 dnů.