Posted in Produkty

Kam s ním?

Kam s ním? Posted on 29.4.2023


Odpadkový koš je důležitá součást vybavení domácnosti. A co víc. Měl by se v ní vyskytovat hned v několika exemplářích. Zaslouží si své místo víceméně v každé místnosti, vyjma obývacího pokoje.
Nejčastěji mi odpadkový koš v mnoha domácnostech, kterými jsem při návštěvách prošla, chyběl v koupelně a na toaletě. Tam je to z pohledu ženy poměrně zásadní. Má-li žena své dny a potřebuje vyhodit použitou hygienickou potřebu, pak ji nechce v ruce nebo v kapse nosit do kuchyně, ale chce se jí zbavit na místě. To samé je večer v koupelně, chcete-li se odlíčit a potřebujete někam vyhodit odličovací tampony nebo vatové tyčinky do uší. Prostě nepříjemná situace a nestává se to zrovna málo, i když v inkriminovaných domácnostech žijí ženy.
plastová popelnice.jpg
Otázkou zůstává, jaký typ a velikost koše jsou pro kterou místnost vhodné. Tam, kde hrozí šíření nějakých pachů a zápachu je vhodný koš s víkem, ideálně nášlapný, abyste nemuseli víko zvedat rukou. To se týká hlavně toalety a koupelny, případně ložnice. Stačí vám zde také menší koš, objemově kolem 5L. V pracovně a dětském pokoji vám stačí koše otevřené, převážně do nich budete házet asi různé odřezky a zbytky papírů a škrabat tužky nebo pastelky. Také mohou být menší, mezi 5-10L.
Největší koš je třeba v kuchyni, kde se také shromažďuje nejvíce odpadu. Zde můžete mít zase koš nášlapný nebo výsuvný, zabudovaný v kuchyňské lince. Ideálně hned rozdělený na několik částí, abyste mohli rovnou třídit odpad. Kdo nemá v kuchyni nebo v lince dostatek místa, nechá si tam jen koš na směsný odpad a tříděný hází do komory nebo si postaví koš na chodbě. V každém případě by měl být po ruce, aby vám třídění nepřišlo zatěžko. Celkem prostorné koše na třídění i se stojanem pořídíte například v Ikea.
koš na papír.jpg
Zbývá otázka, zda do koše vkládat odpadkové pytle nebo ne. Ekologové by byli určitě proti, ale co se praktičnosti týče, minimálně do kuchyňského, na toaletu a do koupelny bych je používala.