Posted in Zdraví

Boty nebo postel?

Boty nebo postel? Posted on 29.4.2023

Asi jsme tu situaci už zažili každý. Trénujete na závod, všechno jde jako na drátkách, ale pak se jednoho dne najednou probudíte a hlava vám třeští, v puse jako v polepšovně, kašel a teplota. Co teď? Zůstat v posteli a v klidu rýmu vyležet, nebo se ji pokusit takzvaně „rozběhat“, a riskovat že se z ní vyvine něco horšího?
nemoc plyšáků
Pokud vám kromě bolesti v krku a tekoucího nosu nic není, tak se můžete pokusit počínající nemoc opatrně rozhýbat. Jak v takovéto situaci běhat? Rozhodně byste se měli vystříhat jakýkoliv fyzicky náročnějších tréninků nebo aktivit, při kterých vám hrozí prochladnutí. Zapomeňte tedy na intervalové tréninky nebo trénink běhu za špatného počasí. Naopak do svého programu zařaďte dlouhé, pomalé běhy na nižší tepové frekvenci nebo běh na páse. A za této situace nic nepřehánějte! Pokud máte pocit, že vám pohyb spíše přitěžuje než aby vám pomáhal, dejte si na pár dní pauzu. Několikadenní výpadek se na konečném výkonu nijak výrazněji nepodepíše a je to lepší, než pak muset skrečovat závod. Dbejte také na regeneraci. Jakmile doběhnete, dejte si horkou sprchu nebo saunu a okamžitě se oblečte do suchého. Potom se můžete lehce protáhnout. Neprotahujte se venku, ani se po doběhu v mokrém oblečení s nikým dlouho nevybavujte. Zvyšte podíl tekutin, zejména čajů a bylinkových limonád, a jezte hodně čerstvého ovoce a zeleniny. 
 dívka s chřipkou
Kdy naopak neběhat? Pokud máte teplotu, sportovat byste neměli. Horečka je znamení, že se vaše tělo pere s nějakým bacilem, a rozhodně nemá zapotřebí, abyste mu k jeho práci přidávali ještě nějaké sportování. Naprostým TABU by pak mělo být běhání poté, co jste si vzali léky. A léky se myslí i ibuprofen nebo paralen. Po nich se sice budete cítit lépe, protože horečka a další příznaky ustoupí, ale vaše tělo je na tom pořád stejně mizerně, a potřebuje relax. Nejsou neznámé případy, kdy běžce, kteří nemoc těsně před závodem zaháněli paralenem, následně z trati odvážela záchranka kvůli srdečnímu selhání. Takže pokud jste na tom tak špatně, že si potřebujete pomáhat prášky, patříte do postele, ne na trať. Běhání vám neuteče.