Posted in Sport

Aby to mělo smysl

Aby to mělo smysl Posted on 29.4.2023

Jistě, občas je nejlepší regenerací plácnout sebou na gauč před televizi, pustit si film a otevřít si pytlík brambůrků. Pokud ale chcete, aby váš odpočinek svalům skutečně pomáhal, měli byste dodržovat několik jednoduchých zásad

tanec s akrobacií


·         Plánování


·         Protažení


·         Výživa

 

Plánování. Odpočinek byste si měli plánovat, stejně jako trénink. Rozhodně není dobře, když si relaxační dny vybíráte až tehdy, když se nemůžete ani hnout. Základem je sladit regeneraci s denním režimem. Pokud tedy třeba víte, že se jeden den z práce nedostanete dříve než v osm večer, že ten den kamarád slaví narozeniny nebo třeba že jsou ve škole vašeho potomka třídní schůzky, naplánujte si na ten den relax. Nejen, že si svaly odpočinou, ale vyhnete se tak horečnému přemýšlení, jak do toho šílenství nacpat ještě trénink. Mít „líné“ dny naplánované pomáhá navíc i v tom, že na danou dobu svému parťákovi  neslíbíte výběh schodů nebo obzvláště šťavnatou lekci v posilovně.
kvalitní odpočinek
Protažení. Ani v odpočinkové dny by vaše svaly neměly úplně zahálet. Ideální jsou pro ně pomalé aktivity, které svaly jemně uvolní, aniž by je namáhaly. Zkuste strečink, volné plavání nebo třeba jógu. Pamatujte, že cílem tentokrát není pálit kalorie, ale uvědomit si plný rozsah svalových vláken a také případné bolístky. Vnímejte proto pečlivě, kde vás co píchá, pobolívá nebo je ztuhlé. Zatuhlé svaly rozmasírujte, a pokud to stále nepomáhá, zvažte návštěvu fyzioterapeuta.
namaste
Výživa. Častým hříchem mnoha atletů je udělat si z relaxačního dne zároveň cheat day, tedy den, kdy jíte, na co máte zrovna chuť. Je jistě v pořádku si v tento den dopřát třeba těžší jídlo, protože nehrozí, že vás bude tlačit v žaludku. Snažte se ale především dodat svému organismu všechny potřebné živiny, vitamíny a minerály. Předejdete problémům se zažíváním, které někdy po vybočení z režimu nastávají.