Posted in Služby

OSVČ nebo s.r.o.

OSVČ nebo s.r.o. Posted on 2.6.2023


Živnostník

Jestliže chcete provozovat dlouhodobě nějakou výdělečnou činnost na vlastní pěst, tak si musíme sjednat živnostenské oprávnění, pokud tedy nevyužijeme autorského zákona, což lze třeba u focení pro fotobanky a při podobných aktivitách. Listiny se dělí do několika kategorií, přičemž každá má jisté podmínky pro její získání a některé jsou pouze na omezenou dobu. Mnohdy nepotřebujeme nic zvláštního, takže běžný svéprávný dospělý člověk si ji může založit bez potíží. Když však chceme být řemeslníkem, tak musíme mít patřičné vzdělání nebo praxi v oboru.

práce se dřevem

Další možností je rekvalifikační kurz, po kterém nemusí být praxe tak dlouhá. Také máme možnost rozmyslet se, jestli budeme živnostník či si založíme firmu. Jednodušší je být OSVČ, takže pokud neplánujete nějaký velký byznys, tak je to rozhodně dobrá volba. Při podnikání si samozřejmě sami musíme hlídat věci jako jsou daně a pojištění, jinak bychom se zbytečně dostal do potíží.

Společnost

Další možností je založit si společnost s ručením omezeným, přičemž v naší zemi patří mezi nejčastější. Ono se není čemu divit, protože v případě krachu ručíme, jak už název napovídá pouze omezeně. Přeci jen naše podnikání může být doprovázeno mnoha překvapeními a některé nemusí být úplně příjemné. Pokud se dostaneme do finančních problémů, ze kterých nebude cesta zpět, tak je právě výhodnější podnikat přes s.r.o. než být OSVČ.

muž s brašnou

Abychom nemuseli zakládání takové společnosti řešit my, tak je tu sro na prodej, takže společnost stačí už jenom převést na nás. Tato společnost zároveň poskytuje virtuální sídlo, které můžete využít, pokud pro své podnikání nemáte žádnou nemovitost, protože přímo v obchodním rejstříku je kolonka sídlo a ta nemůže zůstat prázdná. Můžete tak zvládnout dvě mouchy jednou ranou a potom se soustředit na další věci. Přeci jen oproti zaměstnaneckému poměru je toho více na nás.