Posted in Produkty

Je nutné vědět, jak číst předpis na brýle?

Je nutné vědět, jak číst předpis na brýle? Posted on 14.2.2023


Stále větší část populace má problémy se zrakem. Je to způsobeno mimo jiné čím dál delší dobou, kterou strávíme sledováním obrazovek, ať už počítače, mobilního telefonu či televize. To vede k tomu, že čím dál více lidí musí nosit brýle.

Ty většinou dostáváme předepsány od očního specialisty. Ten nám po změření zraku vystaví předpis, na základě kterého nám v optice udělají nové brýle. Je sice pravdou, že mnohé optiky toto měření nabízí také, avšak není sporu o tom, že u očního je podstatně přesnější, a navíc si všimne i případných jiných problémů.

brýle potřebuje čím dál více lidí

Když však od něj odcházíme, mnoho z nás by rádo vědělo, jak číst předpis na brýle http://blog.luxbryle.cz/blog/jak-cist-predpis-na-bryle-b28.html. Ten je většinou napsán tak, že se v něm běžný člověk příliš nevyzná. Nenajdeme na něm totiž jen dioptrie, nýbrž i jiná čísla, která pro nás mohou být záhadná.

Je však pravdou, že není nutné, abychom mu rozuměli. Na čem záleží je to, že v optice budou podle něj přesně vědět, jak silné čočky potřebujeme. I tak však většina z nás ví, kolik dioptrií na kterém oku má. Obvykle nám to řeknou na očním, případně právě v optice.

obroučky si obvykle můžeme vybrat

Zde je však potřeba dávat pozor, pokud místo brýlí budeme chtít kontaktní čočky, případně kombinaci obojího. V předpisu na brýle jsou totiž dioptrie měřeny právě ve vzdálenosti, kterou budou tyto od oka mít. Avšak vzhledem k tomu, že čočky jsou umístěny přímo v oku, je nutné tyto hodnoty poněkud upravit.

Je tedy dobré se o tom zmínit očnímu, neboť ten bude schopen nejpřesněji stanovit, jaká hodnota by u kontaktních čoček měla být. Jistě, optik to může udělat také, avšak, podobně jako u brýlí samotných, ani zde nebude výsledek ani zdaleka tak přesný. A je dobré vědět, že nesprávné dioptrie mohou oči ještě více poškodit.

Rozhodně se tedy vyplatí zajít si k odborníkovi. Tyto předpisy sice nejsou hrazeny pojišťovnou, avšak ono přesnější měření poskytne vašim očím mnohem větší pohodlí.