Posted in Vzdělání

Jak se rozhodnout o vysoké škole?

Jak se rozhodnout o vysoké škole? Posted on 18.6.2019

Vysoká škola děsí téměř každého. Existují buď lidé, které se rozhodují v průběhu, ale přibližně ví, jakým směrem chtějí mířit. Nebo ti, kteří mají jasno již několik let a drží se svého plánu. No a nakonec jsou tu nešťastlivci, kteří nemají ani tušení, kudy by se měli vydat. Hlavně to nevzdávejte. To, že teď nevíte, není konec světa. Vždy se můžete rozhodnout později.
nuda u učení
            Začněte výběrem na stránkách s vysokými školami. Zde budete mít vypsané obory a různé popisy. Jistě najdete i obory, které by vás v životě nenapadly a pomohou vám si uvědomit, kam byste chtěli zamířit. Zjistěte si dny otevřených dveří a jeďte školu poznat. Uvidíte všechny možnosti, budete mít možnost se podívat na přednášky a poslechnout si vše, co pro své studenty škola chystá. Rozhodně vám mohou pomoci i sympatie od učitelů.
            Na školách bývají poradkyně, které vám pomohou při výběru školy, podle vašich pocitů, známek a pomocí dotazů se dopátrají tomu, co by vás mohlo bavit. Nebojte se za někým takovým zajít, protože občas slyšet nějaká slova útěchy od druhého člověka dodá naději.
            Pokud si nebudete vědět rady, můžete rok zkusit něco jiného. Samozřejmě pracovat, to si však dvakrát tak rozmyslete. Vrátíte se do školy? Má to pro vás smysl? Nebo ještě lépe – jeďte do zahraničí, poznejte nové země a nové jazyky. Účastněte se jazykových kurzů, nebo můžete absolvovat několikaměsíční cestu do země, kde si najdete práci a nějakou dobu zde pobýváte. Poté máte ještě přibližně měsíc na poznávání země, než se vydáte domů.
studenti na přednášce
            Nezapomeňte, že je volba jen a jen na vás. Nenechte se ovlivňovat rodiči ani okolím, pokud s vámi chce manipulovat, ale přípravu na přijímačky nezanedbejte. A pokud to nevyjde jednou, jistě to můžete zkusit další rok znovu. Do 26 let si denní studium neplatíte, tudíž si své mládí užijte a připravte se na zbytek života tak, abyste časem nelitovali.